Lietajúce autá nie sú až tak vzdialená budúcnosť
  
Joy Art Shop  
Lietajúce autá nie sú až tak vzdialená budúcnosť


Lietajúce autá nás vždy fascinovali a ľudia sa pokúšali vybudovať plne funkčné vozidlo už od roku 1917, kedy bol postavený Autoplán Curtiss. Napriek tomu, absencia potrebných technológií a technických odborných znalostí sužovala vývojárov. Dostupnosť najmodernejších technológií dnes však viac ako kedykoľvek predtým spôsobuje, že v blízkej budúcnosti bude mať nejaká forma leteckých automobilov výraznú možnosť. V posledných piatich rokoch prinajmenšom osem spoločností vykonalo prvé letové testy a o niekoľko ďalších sa očakáva, že budú nasledovať, čo naznačuje výraznú činnosť v tomto segmente.


V celosvetovom meradle existuje viac ako 15 začínajúcich podnikov, ktoré sa aktívne podieľajú na budovaní budúceho lietajúceho auta. Väčšina týchto spoločností má sídlo v Spojených štátoch, avšak existujú účastníci z mnohých ďalších krajín, vrátane Veľkej Británie, Francúzska, Nemecka, Ruska, Slovenska, Izraela, Ruska a Japonska. Spoločnosti ako PAL-V , Terrafugia , Aeromobil , Ehang , E-Volo , mestská aeronautika , Kitty Hawk a Lilium Aviation, absolvovali najmenej jeden skúšobný let prototypov lietajúcich automobilov. Spoločnosť PAL-V pokročila ďalej a začala predávať svoj model Liberty Pioneer - lietajúci automobil, ktorý chce spoločnosť dodať do konca roka 2018.


Bude zaujímavé vidieť, aké budú prvé aplikácie lietajúcich vozidiel. Hoci konečným cieľom výrobcov je riešenie problému osobnej mobility, očakáva sa, že komerčné aplikácie začnú prostredníctvom rekreačných aktivít. Od jazdy lietajúcich vozidiel v zábavných parkoch, leteckých prehliadkach pamiatok až po hviezdnu atrakciu na udalostiach je rekreačný potenciál lietajúcich vozidiel neobmedzený. V skutočnosti sa očakáva, že letecký automobil financovaný spoločnosťou Toyota nazvaný SkyDrive bude použitý na osvetlenie olympijského plameňa na Tokijských hrách v roku 2020. Lietajúce autá v armáde môžu byť použité na hraniciach, pomôžu vojakom prekonávať náročné terény, čeliť zásahom a umožnia rýchlejšiu núdzovú evakuáciu.
Source link